زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

کمک به محیط‌ زیست و کاهش نیاز به کود فسفاته در گندم‌های تراریخته یا اصلاح ژنتیکی شده نوین

ژن فیتاز  قارچ  به گندم منتقل شده و مشخص شده که گندم تراریخته حاصل کارایی فسفر بیشتری دارد. ژن را فقط در ریشه‌ها بیان کردند و نتیجه آن، ایجاد گیاهان گندم تراریخته با محتوای فیتاز بالا در ریشه بود. سپس این آنزیم، فیتات را تجزیه و فسفری را که می‌­تواند توسط ریشه گندم جذب شود آزاد می‌­کند.

یکی از مشکلات کشاورزی، نیاز کشاورزان به استفاده از کودهاییست که گیاهان همه آن را مصرف نمی‌­کنند و به ناچار مقداری از کود وارد دریاچه­‌ها و رودخانه‌­ها می‌شود.

مشکل تنهااین نیست که منابع ملی با ارزش  مصرف می‌شود، بلکه ذخیره محدود فسفر گیاه را نیز هدر می‌­دهد. حالت بدتر زمانی است که فسفر و دیگر مواد مغذی راه به آب می‌یابند و باعث ایجاد جلبک‌های دریایی نامطبوع می­‌شوند و واکنش زنجیره­‌ای به نام یوتروفیکاسیون را آغاز می ­کنند. ازبین رفتن جلبک‌ها و تجزیه‌ی آن‌ها توسط باکتری‌های مصرف‌کننده‌ی اکسیژن، موجب خفگی جانوران و در نتیجه مرگ تعداد زیادی از ماهی ‌ها می‌شود.

بنابراین کاهش میزان کود مصرفی، هدفی است که کشاورزان و طرفداران محیط‌زیست باید از آن حمایت کنند. در حال حاضر تیمی از محققان پاکستانی به کمک مهندسی ژنتیک، نژادی از گندم را ایجاد کرده اند که نیاز کمتری به کود دارد. 

گندم تراریخته یا اصلاح ژنتیکی شده نوین کارایی فسفر بیشتری دارد.

بسته به نوع خاک یک ترکیب حاوی فسفات بنام فیتات ممکن است به فراوانی تولید شود. با این حال گیاهان تا حد زیادی قادر به استفاده از آن نیستند. محققان یک قارچ به نام Aspergillus japonicas را به کار گرفتند که آنزیمی به نام فیتاز تولید می­‍‌کند که میتواند فیتات را تجزیه کند. به باور محققان این آنزیم می‌تواند فسفری را که در داخل فیتات حبس شده آزاد کند. ژن را فقط در ریشه‌ها بیان کردند و نتیجه آن، ایجاد گیاهان گندم تراریخته با محتوای فیتاز بالا در ریشه بود. سپس این آنزیم، فیتات را تجزیه و فسفری را که می‌­تواند توسط ریشه گندم جذب شود آزاد می‌­کند.

در مقایسه با گیاهانی که در حضور فیتات رشد کرده بودند، گیاهان تراریخته بزرگ‌تر شدند و فسفر بیشتری داشتند. گیاه دارای بهترین عملکرد، کارایی فسفر 118% بیشتری نسبت به گیاه کنترل داشت. 

مترجم: نوروزی

مجله زیست فن

منبع خبر

مقاله منبع

دریافت فایل مقاله

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.