زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

نقشه راه زیست‌فناوری کشاورزی ایران؛ مطالعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در زیست فناوری کشاورزی

نقشه راه زیست‌فناوری کشاورزی ایران

فاز اول: مطالعه  وضع موجود زیست‌فناوری کشاورزی در ایران و جهان

سند هشتم: مطالعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در زیست فناوری کشاورزی

محصولات تراریخت ممکن است آثار اجتماعی مشابه پیشرفت های پیشین تکنولوژیکی در کشاورزی داشته باشد. تحقیقات انجام شده بر پیشرفت های پیشین تکنولوژیکی در کشاورزی می گوید که به احتمال زیاد به کار گیری محصولات تراریخت آثار اجتماعی در پی خواهد داشت. برای مثال، ممکن است کشاورزانی که دسترسی کمتری به اعتبارات دارند یا آنها که محصولات خود را برای بازارهای کوچکتر تولید می کنند، کمتر قادر خواهند بود به محصولات تراریخت دسترسی پیدا کنند یا از سود آنها بهره مند شوند.

معرفی مهندسی ژنتیک در کشاورزی می تواند بر جریان کاری، ساختار زمین زراعی، و ارتباطات کشاورزان با یکدیگر اثرگذار باشد، اما میزان اثرات اجتماعی محصولات تراریخت کمتر درک شده است چرا که تا به امروز تحقیقات کمی در این زمینه رخ داده است. 

صنعت بذر ایالات متحده از کسب و کار های کوچک خانوادگی به بازارهایی که تحت کنترل تعدادی از شرکت های متنوع و بزرگ هستند، رشد یافته است. این شرکت ها به مقدار قابل توجهی در تحقیقات، توسعه و تجاری سازی خصوصیات تراریخت دارای حق امتیاز، برای بازارهای بزرگ بذر ذرت، سویا، و پنبه، سرمایه گذاری کرده اند، اما به دلیل نگرانی هایی که درباره پذیرش این محصولات از جانب مشتریان وجود دارد و خطر انتقال خصوصیات تراریخت به دیگر گیاهان، یا به این دلیل که اندازه بازار برای حمایت از هزینه های تحقیق و توسعه ی مورد نیاز کافی نیست، تاکنون تصمیم داشته اند که اقدامی برای تجاری سازی خصوصیات تراریخت در بسیاری دیگر از محصولات نکنند. دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی دولتی می توانند به توسعه محصولات جایگزین برای بازارهای کوچکتر کمک کنند، اما دسترسی کامل به آخرین تکنولوژی های توسعه یافته در شرکت های بزرگ بذر اغلب به دلیل موضوع حق امتیاز امکان پذیر نیست.

نكته بسيار حائز اهميت در كشورهاي صنعتي و حتي كشور هاي در حال توسعه اي مانند آرژانتين، برزيل و هندوستان اين است كه به محض اتخاذ تصميم ملي مبني بر استفاده از اين فناوري توسعه آن به سرعت امكان پذير مي شود كه نشان دهنده چالاكي سيستم است. 

لطفاً ادامه مطلب را در فایل پی دی اف زیر مطالعه فرمایید. 

دریافت فایل سند

کارفرما: ستاد توسعه زیست فناوری

مشاور: امید فدایی منش

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.