زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

صادرات 5/2 و واردات 11/6 میلیارد دلاری محصولات کشاورزی و غذا در سال 98

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران ۵.۲ میلیارد دلار محصولات کشاورزی و غذا در ۱۱ ماهه امسال صادر کرد.

شاهرخ شجری سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی این وزارتخانه با اشاره به تجارت بخش کشاورزی و غذا در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ گفت: در ۱۱ ماه نخست امسال، محصولات بخش کشاورزی و غذا با وزن تقریبی شش میلیون و ۳۴۸ هزار تن‌، به‌ارزش پنج میلیارد و ۲۰۵ میلیون دلار، صادر شده است. همچنین واردات محصولات بخش کشاورزی و غذا با ۲۲ میلیون و ۶۵۹ هزار تن، به‌ارزش ۱۱ میلیارد و ۶۴۸ میلیون دلار بوده است.

شجری در ادامه به اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: هندوانه با ۷۲۸هزار تن، سیب با ۶۰۶هزار تن، گوجه‌فرنگی تازه با ۴۹۶هزار تن، سیب‌زمینی تازه با ۴۲۲هزار تن، پیاز و موسیر با ۳۷۴هزار تن، پنج محصول مهم از نظر وزنی در صادرات محصولات کشاورزی به‌شمار می‌روند. از نظر ارزشی نیز پسته با پوست تازه یا خشک ۶۲۸میلیون دلار، سیب تازه ۳۰۹میلیون دلار، گوجه‌فرنگی ۲۲۳میلیون دلار، مغز پسته تازه یا خشک ۱۹۴میلیون دلار و هندوانه با ۱۷۲میلیون دلار به‌عنوان پنج محصول عمده صادراتی در این ۱۱ ماه برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به وزن هر یک از زیربخش‌های کشاورزی در صادرات بخش کشاورزی و غذا، اضافه کرد: زیربخش باغی با وزن یک‌میلیون و ۶۶۶هزار تن، دو میلیارد و ۳۷۵میلیون دلار و زیربخش زراعی با وزن چهار میلیون و ۲۱ هزار تنی، یک‌میلیارد و ۹۱۷ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

 

 

شجری در ادامه به صادرات محصولات دام و طیور اشاره کرد و گفت:‌ صادرات محصولات دام و طیور با وزن ۵۳۰ هزار تنی، ارزآوری ۶۵۸ میلیون دلاری را به‌همراه داشته است. همچنین زیربخش شیلات با وزن ۱۱۳ هزار تن، ۲۲۵ میلیون دلار ارزآوری داشته است.

به‌گفته او، وزن صادرات زیربخش‌های کشاورزی و غذا در مجموع به شش میلیون و ۳۴۸ هزار تن از لحاظ وزنی رسیده است که در حدود پنج میلیارد و ۲۰۵ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

 

پنج قلم عمده وارداتی کشور در بخش کشاورزی

شجری با اعلام پنج قلم عمده وارداتی بخش کشاورزی از لحاظ وزنی تا انتهای بهمن ۱۳۹۸ نیز گفت: ذرت دامی به‌میزان هشت میلیون و ۱۳۴ هزار تن، جو به‌میزان سه میلیون و ۷۶۷ هزار تن، کنجاله سویا به‌میزان دو میلیون و ۱۴۶ هزار تن، لوبیای سویا به‌میزان یک میلیون و ۹۷۲ هزار تن و شکر تصفیه‌نشده به‌میزان یک‌میلیون و ۷۴۲ هزار تن وارد کشور شده است، اما بیشترین سهم ارزی به‌منظور واردات محصولات موردنیاز و ضروری صنعت‌ کشاورزی به ذرت دامی به‌ارزش یک‌میلیارد و ۹۸۹ میلیون دلار، برنج نیمه‌سفید یا کامل‌سفیدشده به‌ارزش یک‌میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار، جو به‌ارزش ۹۵۴ میلیون دلار، کنجاله به‌ارزش ۹۳۲ میلیون دلار و لوبیای سویا به‌ارزش ۸۵۴ میلیون دلار تعلق یافته است.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.