زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تشخیص سلامت محصولات کشاورزی با هوش مصنوعی

دانشمندان از تصاویر هوش مصنوعی و هواپیماهای بدون سرنشین برای تفسیر سلامت محصولات کشاورزی استفاده می‌کنند.

محققان در حال بررسی تصاویر هواپیماهای بدون سرنشین هستند که بر روی محصولات زیرخاک نظارت دارند تا به نیاز محصولات به خشکسالی یا گرمای زیرخاک پاسخ ‌دهند.

دانشمندان مرکز بین‌المللی کشاورزی استوایی  (CIAT)در کلمبیا اظهار کردند: به کمک یادگیری ماشین، متخصصان سعی دارند، شیوه نظارت بر کشاورزی و پرورش‌دهندگان محصولات زراعی را متحول کنند.

هدف اصلی، پلتفرم فنوتیپی(رخ‌نمود)کمک به کشاورزی پایدار و توسعه محصولات مقاوم در برابر آب‌وهواست.

محصولات ریشه‌ای مانند هویج و سیب‌زمینی، اغلب هیچ نشانه‌هایی از بیماری‌ها و کمبودهایی که بر رشد آنها تاثیر می‌گذارد را نشان نمی‌دهند.

برگ‌های گیاه، ممکن است سبز و سالم به نظر برسند، اما همیشه این نشانه خوبی از محصول سالم زیرخاک نیست.

مایکل سلواراج، محقق این تحقیق اظهار کرد: یکی از مهمترین موارد برای پرورش‌دهندگان گیاهان این است که آنچه در بالای زمین است، همان مواردی است که در زیرزمین رخ می‌دهد.

این موضوع، مشکلی بزرگی برای همه دانشمندان است چون به داده‌های بسیاری از جمله سایبان گیاه، ارتفاع و سایر خصوصیات مرتبط که زمان و انرژی می‌برد و آزمایش‌های متعدد که نشان دهد، محصول زیرزمین واقعا سالم است، نیاز دارند.

فناوری پهپاد، بسیار ارزان است و ضبط تصاویر طی آزمایش محصول بسیار ساده‌تر از گذشته است. بااین‌حال، تجزیه‌وتحلیل این اطلاعات بصری و تبدیل آنها به داده‌های مفید،  چالشی اساسی است.

پلت فرم Pheno-i ، داده‌ها را از هزاران تصویر پهپاد با وضوح‌بالا بررسی و از طریق یادگیری ماشین، تجزیه‌وتحلیل کرده و از این طریق، سلامت محصول را ارزیابی می‌کند تا ببیند که گیاهان در زمان واقعی چگونه به شرایط خارجی پاسخ می‌دهند.

این فناوری می‌تواند دریابد که پرورش‌دهندگان می‌توانند عدم مواد مغذی و آب در زیرخاک را تشخیص دهند.

همچنین، این داده‌ها به دانشمندان کمک می‌کند تا تشخیص دهند که کدام محصولات در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند.

درست است که این هواپیماهای بدون سرنشین تنها یک دستگاه سخت‌افزاری هستند، اما زمانی که تحلیلی دقیق و سریع در ارتباط با آنها انجام شود، می‌توانند داده‌های مفید و کاربردی برای تسریع در بهره‌وری محصول ارائه کنند.

محققان اظهار کردند: "ما به پرورش‌دهندگان کمک می‌کنیم تا محصولاتی انتخاب کنند که بسیار سریع رشد کند و بازده تولید بالاتری داشته باشد."

نتایج این مطالعه در مجله Plant Methods منتشرشده است.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.