زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

اطلاعیه شماره پنج مرجع ملی ایمنی زیستی

با توجه به انتشار مطالبی در برخی خبرگزاری ها مبنی بر واردات “بذر محصولات تراریخته” به صورت قاچاق و بدون صدور مجوز به کشور، مرجع ملی ایمنی زیستی این موضوع را تکذیب می‌کند.

نظر به انتشار مطالبی در برخی خبرگزاری ها مبنی بر واردات “بذر محصولات تراریخته” به صورت قاچاق و بدون صدور مجوز به کشور، مرجع ملی ایمنی زیستی ضمن تکذیب این موضوع، تایید می کند که واردات خوراک دام به میزان حدود نه میلیون تن در سال از مبادی قانونی و با کسب مجوز از مراجع ذی صلاح از جمله وزارت جهاد کشاورزی به کشور صورت می گیرد که اگر چه از جنبه وابستگی محل تاسف است، اما از جنبه بهداشتی و سلامتی مورد هیچگونه نگرانی نیست. در حال حاضر متاسفانه و برخلاف قانون ایمنی زیستی هیچ گونه کاشت و تولید محصولات تراریخته در داخل کشور انجام نمی گیرد. در صورت وجود اطلاعات مستندی در مورد واردات بذر و کشت آن اعم از مبادی قانونی یا غیرقانونی و قاچاق، ضروری است مستندات این ادعا در اسرع وقت به مراجع ذی صلاح مشخص شده در قانون ایمنی زیستی و یا این مرجعیت ارسال شود و از انتشار فرضیات و ادعاها در این مورد، در رسانه های جمعی پرهیز شود. بدیهی است در صورت استمرار موضوع، این مرجعیت حق پیگیری موضوع که از نصادیق تشویش اذهان عمومی است، از مراجع قضایی را برای خود محفوظ می داند. والسلام.

مرجع ملی ایمنی زیستی بارها در اطلاعیه هایی کذب بودن این مسئله را عنوان کرده است. همچنین این مرجع موافقت خود با برچسب گذاری محصولات تراریخته را اعلام کرده است.

دریافت فایل اطلاعیه شماره پنج مرجع ملی ایمنی زیستی

پایگاه اطلاع‌رسانی بیوتکنولوژی ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.