زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

فروش رانتی یک سوم نهاده‌های دام و طیور دولتی

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: از ۴ میلیون و ۲۰ هزار تن ذرت و سویای وارد شده، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن به صورت رانتی به کارخانه های گلوکوز و فروکتز داده شده است.

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه قیمت سویا دولتی ۶ برابر قیمت مصوب در بازار به فروش می رسد اظهار کرد: در حالی که قیمت مصوب هر کیلوگرم سویا ۲۴۵۰ تومان است در بازار به ۱۳ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان افزایش یافته است و به راحتی پیدا نمی شود.

وی افزود: ذرت ۱۳۵۰ تومانی به قیمت ۳۶۵۰ تومان به فروش می رسد و با ۳۰۰ تومان کرایه حمل به حدود ۴۰۰۰ تومان به دست ما می رسد؛ قیمت های واکسن و دارو نیز ۴ برابر شده است در این شرایط مرغدار چطور می تواند قیمت تخم مرغ را افزایش ندهد.

مرغداران چاره ای جز افزایش قیمت تخم مرغ ندارند

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی به ما اعلام کرده که توانسته تنها ۳۰ تا ۵۰ درصد نیاز مرغداران را به نهاده ها با قیمت مصوب تامین کند اما رئیس سازمان حمایت می گوید مرغداران نباید قیمت ها را افزایش دهند.

وی تصریح کرد: یک میلیون و ۵۰۰ تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومان را که باید به تولید کنندگان دام و طیور تحویل دهند به صورت رانتی به تولید کنندگان گلوکوز و فروکتز داده اند.

نبی پور اظهار داشت: این موضوع به صراحت در جلسه روز چهارشنبه ستاد تنظیم بازار نیز مطرح شد که از ۴ میلیون و ۲۰ هزار تن ذرت و سویای وارد شده یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن به کارخانه های گلوکوز و فروکتز داده شده است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: برخی مرغداران پرورش دهنده مرغ تخم گذار به دلیل نبود نهاده ها مرغ های خود را به کشتار گاه می فرستند.

نبی پور گفت: در صورتی که اینطور پیش برود فاجعه پیش می آید و همین الان نیز بخشی از مرغ تخم گذار روانه کشتارگاه شده اند و در آینده با کاهش تولید مواجه هستیم.

وی گفت: قیمت تمام شده تخم مرغ به ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان برای مرغ دار افزایش یافته است و این نرخ هر روز دچار تغییر می شود.

نپی پور اظهار داشت: برای اینکه مرغ ها زنده بمانند و از گرسنگی نمیرند هر آشغالی را مجبور هستیم به جای نهاده های دامی به مرغ بدهیم این امر میزان تولید تخم مرغ را به ۶۰ درصد کاهش داده است.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.