زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تغییر رنگ گل‌ها در واکنش به گرمایش زمین!

گونه‌های مختلف حیوانات و گیاهان روش‌های مختلفی را برای کنار آمدن با تغییرات آب و هوایی که عمدتا به وسیله ما انسان‌ها بر آنها تحمیل شده است، دارند و یک مطالعه جدید نشان داده است که گل‌ها در واکنش به گرم شدن کره زمین رنگ خود را تغییر می‌دهند.

بدون شک روند صعودی در گرمایش کره زمین وجود دارد و ما نمی‌توانیم تأثیر انسان را در آن انکار کنیم. در حالی که برخی از ما برای جلوگیری و کاهش آن تلاش می‌کنیم، اما متأسفانه در نهایت نیز مجبوریم خود را با تغییرات اجتناب ناپذیر حاصل از آن تطبیق دهیم و این فقط ما انسان‌ها نیستیم که خود را با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی حاصل از آن تطبیق می‌دهیم.

تحقیقات جدید نشان داده است که برخی از گل‌ها در حال گسترش رنگدانه‌های خود بر روی گلبرگ‌ها هستند تا از گرده خود در برابر افزایش تابش اشعه ماوراء بنفش و کاهش ازن محافظت کنند. این مطالعه نشان می‌دهد که آنها این کار را از سال ۱۹۴۱ آغاز کرده‌اند.

مجموعه‌ای از ۱۲۳۸ نمونه گیاه "هرباریوم" از ۴۲ گونه مختلف گل بین سال‌های ۱۹۴۱ تا ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار گرفته است تا آزمایش شود که آیا رنگدانه‌های آنها بسته به مکان آنها یعنی استرالیا، اوراسیا و آمریکای شمالی متفاوت است یا نه.

"هرباریوم"(herbarium) مجموعه‌ای از گیاهان خشک و حفظ شده و اطلاعات مربوط به آنها است که برای مطالعات علمی استفاده می‌شود. این اصطلاح را می‌توان در مورد ساختمان یا اتاقی که مجموعه در آن نگهداری می‌شود یا موسسه‌ای که نه تنها از آنها نگهداری می‌کند بلکه از آن‌ها استفاده هم می‌کند، به‌کار برد.

نمونه می‌تواند گیاهان کامل یا قسمتی از گیاهان باشد که معمولاً خشک شده و روی یک ورق یا کاغذ چسبانده شده است، همچنین بسته به مورد ممکن است در جعبه‌هایی ذخیره شده یا در الکل و دیگر مواد نگهدارنده قرار داده شده باشد. نمونه این مجموعه اغلب در توصیف آرایه‌های گیاهی به عنوان منبع استفاده می‌شوند.

تصاویر گرفته شده از یک گونه در سال‌های مختلف توسط دوربین‌های حساس به اشعه ماوراء بنفش گرفته شده است تا محققان ببینند آیا تغییری قابل مشاهده است و مشاهده کردند که اختلافات آنها در طول سالیان، آشکار بود.

رنگدانه‌ها در سطح جهانی در تمام گل‌ها دو درصد افزایش یافته بود. با این حال، در گل‌های دارای گرده و در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش کمی متفاوت بود.

این مطالعه نشان داد گونه‌های در معرض تابش، با کاهش اُزن بیشتری مواجه هستند و افزایش رنگدانه چشمگیرتری را نشان می دهند.

محققان توضیح دادند: در گونه هایی که پرچم آنها درون گلبرگ ها محصور شده اند، با افزایش دما، رنگدانه ها کاهش می یابد.

 

در این تحقیق به طور کلی مشاهده شد که گل ها برای محافظت از گرده‌های خود در حال افزایش رنگدانه‌های خود هستند. با این حال، با توجه به افزایش رنگدانه‌ها، آنها نورهای ماوراء بنفش بیشتری را جذب می‌کنند که منجر به گرم شدن بیش از حد گرده می‌شود و بنابراین احتمال زیست پذیری بیشتر را کاهش می‌دهد.

این مطالعه نشان می‌دهد که گرمایش جهانی ممکن است گرده افشانی را از طریق تأثیر بر رنگ گل‌ها تغییر دهد و این امر تأثیراتی بر تناسب تولید مثل گیاهان می‌گذارد.

این مطالعه اولین تحقیقی است که چنین داده‌هایی را آشکار می‌کند و بیش از یک گونه را پوشش می‌دهد. مطالعات قبلی که روی گونه خاصی از پرندگان انجام شده بود، نشان داد که آنها با افزایش دما، "ملانیسم" یا سیه‌چردگی را تجربه می‌کنند.

این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.