زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

افزایش ۱۲ درصدی تولید پنبه پاسخگوی نصف نیاز

مجری طرح پنبه اعلام کرد که با توجه به افزایش سطح زیر کشت و عملکرد تولید پنبه در واحد سطح، میزان برداشت این محصول در سال‌ جاری ۱۲ درصد افزایش می‌یابد و به حدود ۱۸۰ هزار تن خواهد رسید.

ابراهیم هزارجریبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در سال جاری بیش از ۷۵ هزار هکتار سطح زیر کشت پنبه در کشور است که نسبت به سال گذشته شش درصد افزایش داشته است. با توجه به افزایش عملکرد تولید پنبه در واحد سطح پیش‌بینی می‌شود که ۱۲ درصد به میزان برداشت پنبه نسبت به سال گذشته افزوده شود و تولید وش (پنبه تصفیه نشده) در ایران به ۱۸۰ هزار تن برسد.

وی افزود: با این میزان تولید و برداشت وش پیش‌بینی می‌شود حدود ۶۰ هزار تن مهلوج (پنبه تصفیه شده)   تولید شود که پاسخگوی حدود ۵۰ درصد نیاز داخلی است و می‌توانیم به همین میزان نیز واردات پنبه داشته باشیم.

هزارجریبی گفت: ظرفیت صنایع نساجی ایران ۱۸۰ هزار تن مهلوج است که البته در سال گذشته با ۱۰۰ هزار تن مهلوج حاصل از تولید داخلی و واردات صنایع نساجی ایران فعالیت کردند که نشان‌دهنده این است که صنایع نساجی ما با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند.

 

 

مجری طرح پنبه همچنین درخصوص وضعیت تولید پنبه در کشور اظهار کرد: هم‌اکنون استان‌های خراسان رضوی، فارس، گلستان و خراسان جنوبی جزو استان‌های پرتولید کشور در زمینه پنبه هستند و شرایط به‌گونه‌ای است که تاکنون گزارشی از اپیدمی‌شدن آفات نداشته‌ایم و از این نظر مزارع پنبه در کنترل کامل قرار دارند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون وضعیت بازار پنبه مناسب است، گفت: پنبه جزو محصولات اساسی است که در فهرست خرید تضمینی دولت قرار دارد و نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی این محصول نیز با ۹ درصد افزایش به کیلویی ۳۲۰۰ تومان رسیده است که اگر کارخانه‌ها با قیمتی پایین‌تر از این نرخ پنبه را از کشاورزان بخرند دولت این محصول را از کشاورزان با نرخ خرید تضمینی مصوب می‌خرند.

 

منبع خبر

 

گروه: واردات محصولات کشاورزی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.