زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

جایگزینی برای سویا در تهیه خوراک طیور

امروزه با روند توسعه جهانی شدن ، کشورهای بسیار زیادی در تلاشند تا جایگزین هایی محلی را برای سویا در خوراک طیور پیدا کنند.

بر اساس مقاله ایی که توسط یوه هنکاک به رشته تحریر درآمده است ، تمامی محققین و تولیدکنندگان طیور به خوبی میدانند که طیور پرورشی به جیره های مبتنی بر سویا و ذرت به خوبی پاسخ میدهند . اما همه ما بخوبی میدانیم که این محصول پروتئینی تنها در نقاط خاصی از جهان کشت شده و تولید میشود .

با توجه به این موضوع دانشمندان تلاش نمودند تا جایگزین مناسبی برای این محصول بیایند چرا که در مواردی متعدد ، دولتها به این نتیجه رسیده اند که واردات این محصول به هیچ عنوان به نفع آنها نیست .

اما مشکلات آنها در صنعت خوراک به همینجا ختم نشد . بیودیزل ! این کمبود به ذرت نیز کشیده شد و سوختهایی چون بیودیزل سبب شد تا بازارهایی خاص برای ذرت نیز ایجاد شود .

در طی سالهای گذشته جایگزینهای متعددی نیز مطرح شده و مورد استفاده قرار گرفته اند . نخود فرنگی ، لوبیا و مواردی از این دست . اما هیچکدام سلاحی مناسب در برابر سویا نبوده اند ، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته اند و جوابگوی نیازهای تغذیه ایی پرنده نبوده اند .

آیا نتیجه جبهه جنگ در برابر سویا از قبل مشخص شده است؟! باید پیروزی مطلق سویا را بپذیریم و یا ...

 

منبع خبر

 

گروه: امنیت غذایی و واردات محصولات کشاورزی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.