زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

محصول سالم با محصول ارگانیک تفاوت دارد!

محصول ارگانیک بنابر استاندارد ارائه شده توسط وزارت کشاورزی آمریکا یعنی «عدم استفاده از سموم و کودها و مواد سنتز شده» در تمامی مراحل فرآیند تولید و  فرآوری مواد غذایی و همچنین به منظور جلوگیری از آسیب زدن به خاک ممنوع بودن استفاده از روش‌های مرسوم خاک‌ورزی (انواع شخم) در تمام مراحل آماده سازی بستر کشت. در حال حاضر، عمل به این روش‌ها در تولید محصولات غذایی موجب کاهش شدید عملکرد خواهد شد.

 

 

کل فروش محصولات ارگانیک آمریکا در سال 2015 از حدود 43 میلیاردلار فراتر نرفت و این عدد تنها 5 درصد از بازار کشاورزی این کشور محسوب میشود.

ایالات متحده آمریکا طی ده سال اخیر به طور متوسط به ازای هر آمریکایی 2.2 تن غذای اساسی به روش "غیر ارگانیک" تولید کرده است. یعنی 3.9 برابر بیشتر از سرانه تولید یک ایرانی در ایران! 

 

 

نکته مهم اینکه محصول سالم با محصول ارگانیک تفاوت دارد! می توان محصولی سالم داشت ولی نه با پیروی از استاندارد تعریف شده ارگانیک! به عبارت دیگر می توان اصول صحیح کاربرد سموم و کودهای شیمیایی را اجرا کرد تا محصولی سالم را به بازار رساند ضمن اینکه به عملکرد نهایی آسیب وارد نشود. 

برای مثال باقی ماندن سموم در محصولات کشاورزی و خطرزا بودن آن دوره‌ای دارد و اگر پس از سپری شدن این دوره، مصرف این محصولات مشکلی ایجاد نمی کند و با محصولات به اصطلاح ارگانیک هیچ تفاوتی نخواهند داشت.

 

واحد مطالعات امنیت غذایی
کارگروه مطالعاتی و پژوهشی کشاورزی و امنیت غذایی جنبش مصاف

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.