زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

واگذاری 5 قرارداد دانش فنی در بخش کشاورزی به شرکتهای دانش بنیان

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به معرفی 130 آفت کش کم خطر به کشاورزان، اظهار داشت: تا پایان سال ۱۵۰ یافته در مجموع در بخش کشاورزی معرفی خواهیم کرد.

اسکندر زند در جمع خبرنگاران گفت: با انعقاد ۵ قرارداد دانش فنی در بخش‌های بذر، نهال، شیلات و کودشیمیایی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

معاون حجتی از راه اندازی ۱۲ شرکت دانش بنیان جدید خبر داد و اظهار کرد: در حوزه‌ تحقیقات بین‌المللی پروژه ای با موسسه تحقیقات گندم و ذرت سیمیت به امضا رسانده ایم. در این پروژه ۱۷۰۰ لاین پیشرفته بخش گندم، به کشورمان منتقل می شود.

او همچنین در زمینه همکاری با موسسات بین المللی نیز گفت: با ١۴ موسسه‌تحقیقاتی‌بین المللی‌مانند ایکاردا و سیمیت همکاری داریم و ۵٠٠ میلیون دلار از آنها بابت تحقیقات کشاورزی دریافت می‌کنیم که امیدواریم به یک میلیارد دلار برسد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه ترکیه نیازمند دانش فنی ما است، اظهار کرد: کشورهایی مانند ترکیه نیازمند دانش فنی ما هستند و به دنبال راه‌های دیپلماسی برای تبادل دانش فنی با دنیا هستیم.

 

دستاوردهای بخش پژوهش و فناوری
زند با اشاره به اینکه در بخش پژوهش و فناوری تا پایان امسال ۲۵ رقم جدید معرفی خواهد شد، گفت: ۲۵ رقم جدید مقاوم به کم آبی، بیماری ها و آفات با میزان عملکرد بالا به کشاورزان معرفی می شود.

او افزود: ۵ رقم گندم، ۳ رقم جو، ۲ رقم نخود، یک رقم سیب زمینی، یک رقم لوبیا، ۳ رقم چغندر قند، یک رقم برنج و تعدادی ارقام باغبانی معرفی خواهد شد.

وی اظهار کرد: رقم برنجی که معرفی می‌شود پرمحصول و از ارقام داخلی منشاء گرفته که ویژگی‌های آن بهبود یافته است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین گفت: پیش بینی می کنیم تا پایان امسال، ثبت و گواهی نزدیک به ۶۰۰ هزار تن بذر در محصولات مختلف و ۱۸ میلیون اصله نهال توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال انجام شود.

 

تکثیر ۴ رقم لیموترش مقام به بیماری جاروک لیموترش
معاون وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر بیماری جاروئک بخش زیادی از درختان لیموترش را از بین برده است، گفت: طی دو سال اخیر، با مطالعاتی که انجام شد، ۴ رقم لیموترش را که نسبت به بیماری جاروک مقاوم هستند، کشف کرده ایم که به زودی تکثیر و به کشاورزان معرفی می شود.

وی افزود: تکثیر «پرشین لایم» از دیگر اقدامات انجام شده توسط سازمان تحقیقات برای مقابله با بیماری جاروک در لیموترش است.

 

واردات سالانه ۲۰ میلیون دلار تخم ماهی چشم‌زده قزل‌آلا
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه سالانه ۲۰ میلیون دلار تخم ماهی چشم‌زده قزل‌آلا وارد کشور می‌شود، گفت: در تامین تخم ماهی چشم زده قزل آلا هنوز وابستگی داریم.

وی افزود: به منظور تامین این نهاده، طرحی علمی در سازمان تحقیقات شروع شده تا تخم چشم زده قزل‌آلا عاری از بیماری در کشور خودمان تولید شود.

زند اظهار کرد: به همین منظور ۵۰۰ جفت از تخم این ماهی را در مرحله اول تکثیر داده ایم و امیدواریم که به زودی و با کمک بخش خصوصی بتوانیم میزان مصرف تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا را در کشورمان از منابع داخلی و بدون بیماری تامین و تولید کنیم.

وی گفت: مراحل تکمیل این پروژه علمی در حال انجام است و تمامی این مراحل به طور کامل در داخل انجام می شود.

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.