زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تدوین کتاب تاریخچه تشخیص بیماری های دامی در موسسه رازی

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تدوین کتابی با موضوع تاریخچه تشخیص بیماری های دامی در موسسه رازی خبر داد.

 محمدحسن حبل الورید درباره کتاب «تاریخچه تشخیص بیماری های دامی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از بدو تاسیس تا کنون» گفت: انگیزه جمع آوری مطالب این کتاب نشان دادن نتایج تلاش ها و زحمات پیشکسوتان و بزرگان ما در موسسه رازی در طول سال ها خدمت دلسوزانه در عرصه سلامت و بهداشت دام و طیور کشور است.

وی با بیان اینکه جمع آوری مطالب این کتاب کاری زمانبر بود و دو سال طول کشید، یادآور شد: گرچه موسسه رازی سال ۱۳۰۳ تاسیس شد و فعالیت هایش را از همان موقع آغاز کرد اما تا سال ۱۳۳۰ که گزارش های سالانه این موسسه منتشر شد، منابع چندانی در دسترس نبود و گزارش های سالانه که بسیار جامع بود و حتی جزئی ترین فعالیت بخش های مختلف موسسه را هم در برمی گرفت، منبع اصلی این کتاب شد.

رییس بخش آسیب شناسی موسسه رازی اضافه کرد: باتوجه به اینکه هدف این کتاب جمع آوری نخستین موارد تشخیص بیماری ها در موسسه رازی بود به منابع دیگری غیر از گزارش های سالانه نیاز داشتیم به همین علت از چند جلد کتاب منتشر شده توسط وزارت جهاد کشاورزی وقت، همینطور کتابی در زمینه مایکوپلاسماها از مرحوم دکتر سهراب رئیس وقت بخش تشخیص بیماری های طیور موسسه رازی استفاده کردم اما بیشترین اطلاعات مربوط به بیش از دهه ۳۰ و سال های نخست تاسیس موسسه، از کتاب «بررسی ناخوشی های ساری دام در ایران» که دکتر لویی دلپی در سال ۱۳۱۷ به نگارش درآورده بود، استخراج شده است.

عضو هیات علمی موسسه رازی، با بیان اینکه تحقیقات انجام شده در این موسسه منبع و مرجع تحقیقات گسترده دیگری قرار گرفته است، تاکید کرد: بزرگان ما در طول بیش از ۹ دهه از عمر موسسه رازی، خدمات ارزشمندی در بخش پزشکی و دامپزشکی انجام داده اند و کتاب حاضر کمک می کند  نسل جدید و دامپزشکان جوان علاقه مند به تاریخچه بیماری ها، با این خدمات گسترده آشنایی پیدا کنند.

وی تصریح کرد: اگر امروز بیماری های خطرناک دامی مانند طاعون گاوی در کشورمان ریشه کن شده حاصل مرارت و زحمات فراوان گذشتگان بوده که با تحقیقات گسترده و تولید واکسن های مورد نیاز سایه این بیماری ها را از کشور دور کردند و باید قدردان تلاش این بزرگان بود.

گفتنی است؛ کتاب «تاریخچه تشخیص بیماری ها دامی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از بدو تاسیس تا کنون»، شامل فعالیت ها و خدمات موسسه رازی در بخش تشخیص بیماری ها از سال ۱۳۰۳ تا کنون و در سه فصل «تاریخچه تاسیس موسسه رازی»، «اهداف تحقیقات دامپزشکی» و «تاریخچه تشخیص بیماری های دامی» توسط محمد حسن حبل الورید عضو هیات علمی این موسسه گردآوری و تدوین شده است.

این کتاب اردیبهشت ۱۳۹۸ همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب توسط انتشار موسسه رازی، رونمایی خواهد شد.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار