زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

پوپولیسم علیه فناوریهای نوین

یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاه‌ها نیز حضور دارد، اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است، انکار و تلاش میکند با القای اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند؛ اما شما در مقابل این جریان هرگز مأیوس نشوید (سخنان مقام معظم رهبری در تاریخ 98/7/17). سمعاً و طاعتا

با ورود زیست فناوری به ایران و پیشرفت سریع محققین کشور در این رشته از فناوریهای نوین، فناوری تولید محصولات تراریخته یا اصلاح ژنتیکی شده نوین نیز وارد و بومی سازی شد. در حال حاضر به رغم توانایی کامل ایران در تولید ملی محصولات تراریخته (به طور ویژه پنبه تراریخته مقاوم به آفات پروانه ای) تولید این محصولات متوقف شده و واردات گسترده محصولات تراریخته انجام می شود. توقف تولید ملی به نفع واردات تحت تأثیر فشار پوپولیسم رسانه ای تعدادی رسانه زرد و متأسفانه در برخی موارد سازمان صدا و سیما قرار دارد که با اشاعه شایعات و مصاحبه با افراد خاص فاقد صلاحیت علمی لازم ایجاد تشویش اذهان عمومی نموده و امنیت روانی جامعه را مختل کرده اند. این در حالیست که رسانه های مزبور و همچنین صدا و سیما تاکنون یک مصاحبه کامل با روسای انجمنهای علمی تخصصی مرتبط مانند انجمن ژنتیک، انجمن بیوتکنولوژی، انجمن ایمنی زیستی و انجمن زراعت و اصلاح نباتات انجام نداده اند.

اخیراً جریان پوپولیست ضد فناوری یا به فرموده مقام معظم رهبری جریان بددل و بدخواه، پوپولیسم را به نهایت رسانده و اقدام به طراحی یک نظر سنجی در خصوص محصولات تراریخته در یک کانال تلگرامی به نام بنیاد ملی سبک زندگی سالم به مدیریت آقای دکتر علی کرمی کرده است. به رفراندوم گذاشتن مبحث تخصصی به کار گیری فناوری مهندسی ژنتیک در کشاورزی و استفاده از محصولات تراریخته در شبکه اجتماعی تلگرام و نظر سنجی از افراد غیر متخصص در مورد یک فناوری بسیار تخصصی، جدیدترین حربه عوام فریبانه جریان بددل و بدخواهیست که تا به امروز برای هیچیک از اعمال خود به هیچ مرجعی پاسخگو نبوده ­اند!

بی حمایت بودن جامعه علمی در برابر پروپاگاندای رسانه های گروهی زرد و شبه مستند های سراسر جعل و تحریف صدا و سیما در خصوص محصولات تراریخته موجب شد که جریان مزبور پس از اشاعه شایعات علیه محصولات تراریخته در فضای مجازی و سوء استفاده غیر اخلاقی از تصاویر مبتلایان به سرطان و کودکان قربانی حملات شیمیایی با هدف ایجاد رعب و وحشت در مردم و برهم زدن امنیت روانی جامعه و ایجاد حس بدبینی به حاکمیت، اقدام به انجام نظر سنجی مجازی نموده تا به این ترتیب بتواند به زعم خود مسئولین نظام را تحت فشار قرار داده و تولید ملی را به نفع واردات همچنان متوقف نگه دارد. بدین ترتیب یک نظرسنجی با گزینه هایی ناقص و جهت دار ترتیب دادند. در این نظرسنجی واردات، کشت و مصرف محصولات تراریخته در یک گزینه قرار گرفتند. در حالیکه موافقین تولید ملی و کشت محصولات تراریخته مخالف واردات این محصولات و اصولا هر نوع ماده غذایی بوده و به دنبال استقلال کامل در تولید مواد غذایی و بذور مورد استفاده در کشاورزی هستند.

این نظرسنجی در تمام کانال ها و گروههای تلگرامی که  آقای دکتر علی کرمی مدیر آنهاست، به اشتراک گذاشته شد. تعداد مجموع اعضای این گروه ها و کانالهای مجازی که با عناوین مختلفی همچون «کمپین نه به تراریخته» و «بنیاد سبک زندگی سالم» فعالیت می کنند، به بیش از 200 هزار نفر می رسد. اما پس از گذشت چندین روز از نظرسنجی کل تعداد کسانی که در این گروه ها رای مخالف به محصولات تراریخته داده بودند به چهار هزار و پانصد نفر رسید! (تصویر 1). سپس در یک پست تلگرامی (تصویر 1) اعلام کردند: «آفرین به ملت بزرگ ایران 97 درصد مخالف واردات و کشت و مصرف تراریخته ها! آنقدر رای دهید تا به ده هزار نفر برسد». عجبا! کل ملت بزرگ ایران از منظر ایشان 4500 نفر و یا حداکثر 10 هزار نفر هستند!

 

 

تصویر 1.

لازم است از برگزار کنندگان این نمایش به ظاهر نظرسنجی چند سئوال پرسیده شود:

اگر در  ادعای خود مبنی بر «کمپین  200 هزار  نفری نه به تراریخته» صادق هستید، چرا انتظار ده هزار نفر رأی مخالف با محصولات تراریخته دارید؟ آن هم در یک نظر سنجی عوام فریبانه غیر اصولی که خود ترتیب داده اید. آیا اعضای این کانال ها و گروه های مخالف محصولات تراریخته واقعی هستند؟ به این ترتیب باید به دنبال دویست هزار رأی باشید!

بدیهی است هر پست تلگرامی (به ویژه پست نظر سنجی که اساسا برای به اشتراک گذاری و نظر خواهی طراحی شده است)، به سرعت در فضای مجازی منتشر می شود. نظر سنجی فوق نیز در فضای مجازی منتشر شد و در اختیار گروه های دانشجویی، انجمن های علمی و اساتید قرار گرفت و به تدریج آرای دانشجویان و اساتید و پژوهشگران حوزه بیوتکنولوژی، مهندسی ژنتیک و کشاورزی، که در این زمینه صاحب تخصص هستند، موجب شد تا این وضعیت کاملا تغییر کند و به 69 درصد از پاسخ دهندگان موافق تراریخته و 30 درصد مخالف برسد (تصویر 2). البته به خاطر طراحی نادرست گزینه های این نظر سنجی، خیلی از پژوهشگران بیوتکنولوژی از پاسخ دهی به آن اجتناب کردند. چرا که هیچ گزینه ای برای مخالفت با واردات و موافقت با تولید ملی و مصرف محصولات تراریخته در این نظرسنجی طراحی نشده بود و عده زیادی از متخصصین بیوتکنولوژی نیز این قبیل نظر سنجی ها را فاقد اعتبار علمی دانسته و در آن شرکت نکردند.

 

 

تصویر 2.

جریان پوپولیستی بددل و بدخواه با تصور اینکه عوام فریبی هایش نتیجه بخش بوده این نمایش نظرسنجی را ترتیب داد. اما نتایج به نحو دیگری رقم خورد و آرای موافقان تراریخته به سرعت پیشی گرفت و تا جایی که مدعیان رای 97 درصدی مردم! مدعی شدند پست تلگرامی نظرسنجی به سرقت رفته است و محققین بیوتکنولوژی با پرداخت پول اقدام به خرید رای موافق تراریخته کرده اند!!!! و فایل نظر سنجی را از کمپین های خود حذف کردند (تصویر 3). چنین ادعاهای سخیفی در خصوص انتشار یک پست تلگرامی نشان دهنده عمق استیصال جریان کج اندیش در برابر تلاش بی وقفه نخبگان و پژوهشگران بیوتکنولوژی است.  

آنچه در این یادداشت مد نظر است نه استناد به نتایج یک نظر سنجی مجازی برای اعتبار بخشیدن به آن، بلکه نشان دادن عمق بی اخلاقی جریان ضد فناوریست. بدیهی است جامعه علمی به هیچ عنوان چنین نظرسنجی هایی را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارای وجاهت علمی نمی داند و نتایج آن هر چه باشد برای جامعه علمی قابل استناد نیست. چرا که کشاورزی و تأمین غذا گلوگاه امنیت ملی هر کشوری است. به کار گیری فناوری مهندسی ژنتیک در کشاورزی برای افزایش بهره ­وری تولید و همینطور کاهش وابستگی به دیگر کشورها در تامین کالاهای استراتژیک امری ضروری است. باید ها و نباید ها و ملاحظات پیش روی آن نیز باید توسط متخصصین امر و دانشمندان این حوزه صورت بگیرد. نه با رای گیری در برنامه های سرگرم کننده تلوزیونی (همانند آنچه در برنامه تب تاب صدا و سیما شاهد بودیم) یا شبکه های اجتماعی!

این حقیقت که دانستن حق مردم است، نباید دستمایه سوء استفاده برخی افراد قرار بگیرد تا با استفاده از امکانات فضای مجازی و رسانه های گروهی ابتدا مردم را از واقعیت منحرف کنند و علیه موضوعی شایعه پراکنی کنند و سپس تلاش کنند از نردبان اکثریت بالا بروند و  جهت سیاست گذاری در کشور را به نفع منافع شخصی خود تغییر دهند. در قانون ایمنی زیستی حق مردم در انتخاب، با برچسب گذاری محصولات تراریخته در نظر گرفته شده است.

لازم است جریان بددل و بدخواه ضد فناوریهای نوین بداند که به فرموده مقام معظم رهبری "جوان نخبه به ایران تعلق دارد و پاره‌ی تن کشور است" و هرگز نخواهند توانست جامعه علمی و نخبگان زیست فناوری را ناامید کرده و از حرکت در مسیر تولید ملی محصولات تراریخته متوقف کنند.

 

 

تصویر 3.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.