زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

پوپولیسم علیه بیوتکنولوژی

زیست فناوری یا بیوتکنولوژی مهم‌ترین، پاک‌ترین و اقتصادی‌ترین فناوری سده حاضر شامل هر گونه کنش هوشمندانه بشر در آفرینش، بهبود و عرضه فراورده‌های گوناگون، به ویژه از طریق دستکاری آن‌ها در سطح مولکولی است و مثل انرژی هسته ای، نانوتکنولوژی و سایبر از عرصه های جدید "قدرت افزایی حاکمیتی" محسوب می شود.

 

 ابرقدرت ها برای هیچ قدرت نوظهوری فرش قرمز حضور در باشگاه کشورهای دارای فناوری مذکور، پهن نمی‌کنند چرا که دارنده این توانمندی در پروسه "تامین امنیت غذایی جهان" سهیم می شود و با اتکا به آن می‌تواند از تحریم های غذایی، جنگ های بیولوژیک و تغییرات عامدانه آب و هوایی، نجات یابد.

بیش از 10 سال است که ایرانی ها نیز مثل سایر ملت های جهان، محصولات تراریخته تولید دیگران را وارد و به عنوان خوراک مصرف می‌کنند. پس از سال ها تحقیق قرار بود ایران به باشگاه کشورهای قدرتمند تولید کننده محصولات بدست آمده از مسیر علم بیوتکنولوژی وارد شود. اکنون به واسطه فضاسازی گسترده صورت گرفته، همین "تولید محدود" به آینده ای دور و دراز موکول می شود و واردات مثل قبل بدون سر و صدا ادامه می یابد!

 

 

مستندات بسیاری تایید می‌کند که همان گروهی که "انرژی هسته ای" را خطرناک و غیرمفید برای ایران و ایرانیان ارزیابی می کردند، با راه اندازی جریان هوشمندانه تحریکی"ضدتراریخته" موفق شدند، علاوه بر به راه انداختن ترس و وحشت عمومی، بیوتکنولوژی بومی را پلمپ کرده و مسیر واردات "غذا" را دوام بخشند.

اکنون به لطف پوپولیسم حاکم بر جامعه، مسیر حملات بیوتروریسمی به جامعه خودی به سبب واردات غذا باز ماند و مسیر آغاز تولید امن و فناورانه غذا و ملزومات حیاتی به وسیله دانشمندان بومی مسدود شد! تن دادن به پوپولیسم و عوام گرایی در مسائل حاکمیتی و علمی بسیار خطرناک و بدعاقبت است و می تواند جامعه را ناگزیر از پذیرش ده ها برجام، بدون هوشیاری عقلا کند.

به قلم دکتر زهرا طباخی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.