زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

درآمد روسیه از صادرات محصولات کشاورزی بیش از صادرات اسلحه!

به گزارش سایت خبری intellinews دیمیتری پاتروشف وزیر کشاورزی روسیه گفت این کشور در سال ۲۰۱۹ کمتر از ۱۱۸ میلیون تن غلات برداشت نخواهد کرد و این میزان شامل ۷۵ تا ۷۸ میلیون تن گندم خواهد بود.

او گفت: «سال گذشته بیش از ۱۱۳ میلیون تن غلات برداشت شد که به میزان قابل توجهی بیش از متوسط سالانه پنج سال گذشته بود. امسال میتوانیم حداقل ۱۱۸ میلیون تن غلات شامل ۷۵ تا ۷۸ میلیون تن گندم برداشت کنیم. پیش بینی ۱۱۸ میلیون تن غلات هر چند از رکورد ۱۳۵ میلیون تنی که روسیه در سال ۲۰۱۷ به آن رسید پایین تر است اما هنوز هم از میانگین پنج سال گذشته پیش است.»

روسیه بزرگترین صادرکننده گندم جهان است
برداشت غلات در سالهای اخیر به دنبال یک برنامه‌ی سرمایه گذاری عظیم توسط دولت، پی در پی در حال افزایش بوده است. روسیه در حال حاضر سالانه حدود ۲۰ میلیارد دلار از صادرات غلات درآمد دارد و این بیش از میزانی است که از صادرات اسلحه به دست می آورد. هم اکنون روسیه بزرگترین صادرکننده گندم جهان است همچنین در بین سران صادر کننده ماهی و روغن آفتاب گردان نیز قرار دارد. این کشور در حال حاضر یک صادرکننده ویژه‌ی مرغ و ماکیان است و در گوشت خوک نیز خودکفاست و در حال ایجاد پیشرفتهایی برای پوشش نیازهای خود در گوشت گاو است.

 

چشم انداز روسیه برای صادرات ۴۵ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی تا سال ۲۰۲۴

پاتروشف گفت که صادرات ترکیبی محصولات کشاورزی با ۲۰ درصد رشد به ۲۵.۹ میلیارد دلار افزایش یافته است که تقریبا دوبرابر صادرات جنگ افزار و تسلیحات است. وزیر کشاورزی اضافه کرد که روسیه را به یک «ابرقدرت کشاورزی» تبدیل میکند. وی افزود: «ما هدف بلندی را برای افزایش صادرات صنعت کشاورزیمان به ۴۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴ داریم. روسیه تمام تواناییهای لازم برای آن را دارد. ما منابع، فناوریها و مکانیسمهای حمایت دولتی را در اختیار داریم.»

 

حمایت مالی از صادرات محصولات کشاورزی جهت قطع وابستگی به صادرات نفت و گاز

کشاورزی به یک بخش استراتژیک برای دولت روسیه تبدیل شده است. مسکو نه تنها خواستار استقلال روسیه از واردات به عنوان یک مسئله‌ی امنیت ملی است بلکه در حال حاضر این کشور درآمدهای صادراتیِ قابل توجهی را از این تجارت به دست می‌آورد. چرا که تلاش میکند تا وابستگی خود را به صادرات نفت و گاز قطع کند. برنامه کشاورزی دولت شامل پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیارد روبل (۴.۶ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۹ است. وزیر کشاورزی افزود: «پروژه فدرال برای حمایت از صادرات محصولات کشاورزی نیز شامل تامین مالی ۴۰۶.۸ میلیارد روبل (۶.۲ میلیارد دلار) در شش سال آینده است. ما همچنین اقداماتی اضافی را برای حمایت دولت از مزارع کوچک انجام داده ایم و تا سال ۲۰۲۴ بیش از ۳۷ میلیارد روبل را به این کار اختصاص خواهیم داد.»

 

واحد مطالعات امنیت غذایی مصاف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.