زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

استفاده از نانوسکوپ ایرانی در دانشگاه‌های برتر کشور

میکروسکوپ نیروی اتمی ابزاری برای تصویربرداری نانومقیاس از طیف وسیعی از نمونه‌ها است. یک شرکت ایرانی موفق به تولید و صادرات آن به چند کشور شده است.

یک شرکت ایرانی میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) تولید کرده است که در حال حاضر در دانشگاه‌های مختلف کشور نظیر دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه تبریز استفاده می‌شود. میکروسکوپ‌های این شرکت به کشورهای بولیوی، پاکستان، ونزوئلا، کوبا و بولیوی نیز صادر شده است.

این میکروسکوپ‌ها قادر به تصویربرداری نانومقیاس از طیف وسیعی از نمونه‌ها است.

به گفته‌ی رضا صابر، مدیرعامل این شرکت،  با استفاده از نانوسکوپ می‌توان علاوه بر تصویربرداری از سطوح نانومتری، اندازه‌گیری سایز و همچنین اسپکتروسکوپی، حتی لیتوگرافی و یا حکاکی و جابه‌جایی مولکول‌ها و یا اتم‌ها را در خلاء انجام داد.

دکتر صابر می‌گوید: «قریب به ۱۴۰ دستگاه از میکروسکوپ‌های شرکت نانو سیستم پارس تا کنون به فروش رفته که بخشی از این میکروسکوپ‌ها به کشورهایی بولیوی، پاکستان، ونزوئلا، کوبا و بولیوی صادر شده است که در حال حاضر در حال رایزنی برای فروش به چین هستیم.»

به گفته وی، این سیستم قادر به تصویربرداری از هر نوع سطح و ماده‌ای نظیر مواد زیستی و رسانا است. صابر با اشاره به تفاوت قیمت دستگاه ایرانی با نوع خارجی آن نیز با تاکید براینکه کارکرد اصلی دستگاه ایرانی مشابه نوع خارجی آن است، می‌گوید: «قیمت دستگاه ما یک سوم نمونه کره‌ای و یک دهم نمونه آمریکایی است و از نظر کیفی نیز تقریبا همان کیفیت تصویربرداری را دارد.»

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران می‌افزاید: « علاوه بر میکروسکوپ، ما دستگاه هایپرترمیا نیز تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنیم. یکی از بخش‌های مهم کسب و کار ما ارائه خدمات با این دستگاه است که مشتریان از سراسر کشور داریم. از خارج از کشور نیز برای انجام تست با این دستگاه نمونه برای ما ارسال می‌شود.»

"میکروسکوپ پروب روبشی" از جمله ابزار تحقیقاتی قدرتمند و مدرن است که اجازه می‌دهد که مورفولوژی و خواص موضعی سطوح مختلف با تفکیک‌پذیری فضایی بالا در حد نانومتر، انجام پذیرد. در میکروسکوپ‌های پروب روبشی، مشابه سایر روش‌های آنالیز روبشی ، سطح نمونه روبش می‌شود و با اندازه‌گیری و پردازش سیگنال‌های به دست آمده از نقاط مختلف سطح روبش‌شده، تصویر تشکیل می‌شود. قدرت تفکیک و بزرگنمایی میکروسکوپ‌های پروب روبشی، بهتر از میکروسکوپ‌های الکترونی متداول است و امکان تهیه تصاویر سه بعدی از اتم‌ها را فراهم می‌آورد.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.