زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

رونمایی از بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

طی مراسمی از اولین بذر بومی واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و کاظمی خاوازی وزیر جهاد کشاورزی و علی صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی رونمایی شد.

بذر این واکسن تاکنون غیر اختصاصی و وارداتی بود که توسط محققان مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی به تولید رسید.

در سال ۹۷ یک سوم پرندگان به دلیل این بیماری تلف شدند که این واکسن در کاهش تلفات موثر خواهد بود.

علاوه بر آن این محققان به منظور ردیابی ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان موفق به تولید آنتی ژن H5 شدند. این محصول تاکنون وارداتی بوده است.

در این مراسم همچنین تفاهم نامه‌ای میان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی در راستای توسعه این بذر بومی منعقد شد.

مسئول گروه تشخیص بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی با بیان اینکه سالانه ۳۰۰ هزار یورو ارز بابت واردات آنتی ژن و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان صرف می‌شد، گفت: با تلاش محققان داخلی موفق به تولید آنتی ژن H۵ و بذر بومی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدیم.

دکتر حامد عبداللهی امروز در مراسم رونمایی از بذر بومی واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا یکی از موارد واگیردار مشترک میان دام و انسان است، افزود: سازمان دامپزشکی مسوولیت مبارزه با آن را بر عهده دارد و با توجه به قانون ایمنی زیستی وزارت دامپزشکی مسوولیت حفاظت از ذخایر ژنتیکی و بانک ژن را دارد.

وی بررسی ۱۰۰ هزار نمونه سرولوژی برای پایش بیماری آنفلوآنزا و ردیابی جغرافیایی پرندگان را از برنامه‌های مطالعاتی این سازمان نام برد و یادآور شد: مشاهدات کشوری نشان می‌دهد که ایران میزبان پرندگان مهاجر از کشورهای چین، اروپا و آفریقا است و برای  انجام آزمایش و ردیابی ویروس این بیماری در پرندگان نیازمند آنتی ژن اختصاصی داشتیم که از آنجایی که این آنتی ژن وارداتی از اروپا بود، غیر اختصاصی به شمار می رفت.

عبداللهی با تاکید بر اینکه برای مقابله با همه گیری آنفلوآنزا نیاز به سویه‌های داخلی داریم، ادامه داد: با تلاش محققان داخلی موفق به تولید آنتی ژن H۵ و بذر بومی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدیم.

به گفته وی سالانه ۳۰۰ هزار یورو صرف واردات آنتی ژن می شد.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.