زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید داروی گیاهی محرک رشد و تقویت کننده سیستم ایمنی دام و طیور

یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری و کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به تولید داروی گیاهی محرک رشد و تقویت کننده سیستم ایمنی دام طیور شده است.

مرتضی ابوعلی، مدیرعامل این شرکت در مورد ویژگی داروی گیاهی محرک رشد و تقویت کننده سیستم ایمنی مرغ تولید شده در این شرکت گفت: فیتوگارد جایگزین طبیعی آنتی بیوتیک در مرغداری‌ها است که موجب تقویت سیستم ایمنی هومورال، افزایش تیتر آنتی بادی بعد از واکسیناسیون نیوکاسل و گامبورو می‌شود.

وی با بیان اینکه این دارو به دلیل کاهش مصرف داروهای شیمیایی مرغداری‌ها، هزینه نهایی تولید را تا یک سوم کاهش می‌دهد، خاطر نشان کرد: فیتوگارد که به زودی پس از اخذ پروانه تولید با ظرفیت پنج هزار لیتر در ماه در بازار عرضه خواهد شد، دارای خواص ضدویروسی، ضدقارچی و ضد باکتری، پیشگیری و بهبود علایم بیماری نیوکاسل، برونشیت و آنفلوآنزا، پیشگیری و بهبود علائم ناشی از بیماری کوکسیدیوز و آنتریت نکروتیک بوده و دارای خاصیت ضدالتهابی و کاهش رطوبت بستر است. 

ابوعلی، کیفیت گوشت با داروی فیتوگارد را نسبت به مرغ‌های پروبیوتیک بالاتر عنوان کرد و یادآور شد: کاهش آمونیاک و بو در سالن‌های پرورش، افزایش مدت زمان نگهداری گوشت طیور و تخم مرغ، بهبود ضریب تبدیل خوراک، بهبود راندمان و کیفیت لاشه از دیگر خواص این محصول است که ویژگی فراتری نسبت به مرغ‌های پروبیوتیک به گوشت می‌دهد. 

وی "ضریب تبدیل پایین یا عملکرد پایین مزارع کشور در تولید دان مصرفی در مقایسه با کشورهای پیشرفته"، "تلفات زیاد دوره پرورش" و "بالا بودن سن کشتار" را سه مشکل عمده صنعت مرغداری ایران ذکرکرد و یادآور شد: داروی فیتوگارد توانسته میانگین تلفات را از 10 به 3 درصد کاهش دهد. تاکنون این محصول در سه مرغداری اهواز و یک مرغداری در بهبهان استفاده شده و رضایت کامل مشتریان را نیز کسب کرده است.

مدیرعامل این شرکت در مورد برنامه‌های آینده این شرکت نیز گفت: پس از اخذ مجوز تولید صنعتی تا سال آینده با حداکثر ظرفیت تولید خواهیم کرد و پس از آن مقدمات راه‌اندازی خط تولید دو فرآورده دیگر به منظور درمان بیماری‌های دام و طیور را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

بر اساس اعلام روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، ابوعلی درباره تسهیلات اخذ شده از سوی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: بدون وثیقه ملکی و ضامن نمی‌توانیم از تسهیلات صندوق نوآوری استفاده کنیم، اما از خدمات توانمندسازی صندوق مانند خدمات یادگیری استفاده کرده‌ایم.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.