زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

فراخوان دانش‌بنیان‌ها برای جایگزینی ذرت در خوراک دام و طیور

فراخوانی برای طرح امکان‌سنجی جایگزینی یک تا دو میلیون تن گندم بوجاری به جای ذرت دانه‌ای در جیره دام و طیور با مشارکت دانش‌بنیان‌ها منتشر شد. با توجه به تولید داخلی آنزیم‌های مورد نیاز برای جایگزینی گندم با بخشی از ذرت در جیره دام و طیور، قرار است گندم به خوراک دام و طیور تبدیل شود.

در شرایط فعلی کشور موضوع تامین مالی واردات ذرت دانهای یا تدارک تامین داخلی آن با مسائل و چالش‌های مختلفی همراه است، از این رو ایده جایگزینی گندم مازاد بر مصارف انسانی به‌جای ذرت در جیره دام و طیور به موضوع فراخوان منتشر شده از سوی ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بدل شده است.

آمارهای موسسه تحقیقات علوم دامی کشور نشان میدهد در بسیاری از جیرههای طیور، بخش زیادی از انرژی قابل سوخت و ساز توسط ذرت دانهای تامین میشود. گندم در مقایسه با ذرت دارای تنوع بیشتری از نظر مواد مغذی است با این وجود قیمت بالای گندم باعث شده از این ماده به میزان کمتری برای تامین خوراک دام و طویر استفاده شود.

این ماده غذایی در شرایط عدم دسترسی به ذرت، می‌تواند جایگزین مناسبی برای این ماده غذایی در جیره غذایی طیور باشد. همین موضوع هم ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را مصمم به انتشار فراخوانی کرد تا شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت در این طرح، ایده‌های خلاقانه خود را برای اجرایی شدن این اتفاق ارائه کنند.

در این فراخوان آمده است که موضوعاتی مانند «بررسی ابعاد اقتصادی و تحلیل حساسیت طرح در سطح ملی با در نظر گرفتن شرایط  تحریم»، «بررسی پایداری مالی اجرای طرح با توجه سناریوهای مختلف فنی و قیمتی در بستر سیکلهای تجاری قابل پیش بینی برای مواد غذایی» و «اعتبارسنجی دادههای زنجیره عرضه گندم از حلقه تولید تا حلقه تبدیل به آرد» مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فعالان صنعت طیور کشور، وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های جیره‌نویسی و تهیه خوراک دام و طیور از جمله ذینفعان این فراخوان منتشر شده هستند.

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.