زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

اولین واکسن آنفلوانزای بدست آمده از گیاه در حال آزمایشات بالینی

برای اولین بار در جهان یک واکسن گیاهی آنفلوانزا که از تنباکو به دست آمده است، در حال طی کردن آزمایشات بالینی است.

بیماری آنفلوانزا قرن هاست که در سراسر جهان مردن را مبتلا می کند و ما هم اکنون در نیم کره شمالی زمین با پایین آمدن دما در میانه آنچه "فصل آنفلوانزا" نامیده می شود، هستیم.

بنابر مقاله منتشر شده در مجله Lancet، گروهی از دانشمندان یک واکسن آنفلوانزا ایجاد کرده اند که از خانواده گیاهان توتون و تنباکو به دست آمده است و با موفقیت به مرحله آزمایشات بالینی رسیده است.

این اولین بار در تحقیقات واکسن است که آزمایشات بالینی یک واکسن گیاهی علیه آنفلوانزا شروع می‌شود.

این واکسن جدید که توسط یک شرکت ریست فناوری کانادایی به نام "مدیکاگو"(Medicago) ساخته شده است، حاوی ذراتی شبیه ویروس آنفلوانزا است که از خانواده گیاه تنباکوی بومی استرالیا استخراج شده و برای تولید پروتئین‌های ویروسی، دستکاری ژنتیکی شده است.

دو آزمایش بالینی که این واکسن را آزمایش کرده است، شامل حدود ۲۳ هزار بزرگسال بوده است که نشان داده استفاده از این واکسن بی خطر است و قابل مقایسه با واکسن‌های آنفلوانزای تجاری فعلی موجود در بازار است.

محققان در این مطالعه که روز شنبه در مجله Lancet منتشر شده است، توضیح دادند: این مطالعات و برنامه توسعه بالینی این واکسن، بزرگترین نمایشی است که تاکنون در مورد توانایی بالقوه یک بستر گیاهی برای تولید یک واکسن انسانی دیده‌ایم که می‌تواند ایمن، ایمنی زا و موثر باشد.

با توجه به اینکه ویروس آنفلوانزا در هر "فصل آنفلوانزا" جهش می‌یابد و واکسن‌ها باید همگام با آن توسعه یابند تا ما را در برابر این بیماری محافظت کنند، خبر تولید این واکسن یک خبر عالی برای واکسن‌های آنفلوانزا است.

طبق تحقیقات انجام شده به طور معمول واکسن‌های رایج آنفلوانزا از ذرات ویروسی ساخته شده و در تخم مرغ یا سلول‌های آزمایشگاهی رشد کرده و برداشت می‌شوند. این روش ممکن است ماه‌ها طول بکشد، زیرا دانشمندان باید دریابند که کدام یک از انواع ویروس آنفلوانزا را در این "فصل آنفلوانزا" هدف قرار دهند.

استفاده از گیاهان می‌تواند یک گزینه جایگزین قوی باشد که به ایجاد واکسن آنفلوانزای فصلی در هر سال کمک خواهد کرد.

گیاه مورد استفاده در این تحقیق جدید، یک گیاه تنباکوی استرالیایی به نام "Nicotiana benthamiana" است که با دستکاری ژنتیکی برای تولید پوسته خارجی ویروس‌های آنفلوانزا آموزش داده شده است. سپس این ذرات پوسته خارجی استخراج و خالص می‌شوند.

"جان ترگونینگ" محقق بیماری‌های عفونی از کالج سلطنتی لندن گفت: این اولین بار است که یک واکسن گیاهی در یک آزمایش بالینی(انسانی) آزمایش می‌شود.

وی افزود: این یک نقطه عطف برای این فناوری است و بذرهای سایر واکسن‌ها و داروهای گیاهی را می‌کارد.

مصوبات نظارتی و همچنین توانایی تولید آن در مقادیر زیاد، هنوز باید برای این واکسن در نظر گرفته شود. با این حال، مطمئناً توسعه و ساخت این واکسن گامی در مسیر مبارزه ما با "آنفلوانزای فصلی" است.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.