زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

پیش‌بینی بانک جهانی درباره افزایش قیمت محصولات کشاورزی

پیش‌ بینی می‌شود قیمت محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۰ به دلیل افزایش قیمت سوخت و کودهای شیمیایی رشد بی‌سابقه‌ای داشته باشد. تنش های سیاسی منجر به افزایش قیمت سوخت می‌شود که بدون واسطه به بیشتر شدن قیمت محصولات کشاورزی می‌انجامد.

بانک جهانی در گزارش چشم‌انداز بازارکالاهای اساسی پیش‌بینی کرد که قیمت فلزات در پی کاهش بی‌سابقه در نیمه دوم سال ۲۰۱۸، در سال جاری میلادی رشد داشته باشد. این افزایش قیمت‌ها در پی ثبات فعالیت‌های صنعتی در چین و کاهش تولیدات محصولات متنوع فلزی ایجاد شد.

«سیلا پازارباسی اوغلو» معاون مالی بانک جهانی در اظهارنظری گفته بود که «روند افزایش قیمت کالاها به بیشینه خود رسیده است که در بین صادرکنندگان رقابت ایجاد می‌کند و همینطور تمایل وارد کنندگان به فعالیت بیشتر می‌شود».

*قیمت‌های کشاورزی در سال ۲۰۱۹ کاهشی و ۲۰۲۰ افزایشی خواهد شد

قیمت بخش کشاورزی انتظار می‌رود که در سال جاری ۲٫۶ درصد کاهش یابد اما وضعیت آن در سال ۲۰۲۰ به واسطه کاهش تولید محصولات کشاورزی و هزینه بالای انرژی و کود دوباره بالا خواهد رفت.همچنین افزایش تنش‌های تجاری می‌تواند قیمت را بالا بکشد اما قیمت بیش از انتظار انرژی تأثیر زیادی روی افزایش قیمت خواهد گذاشت.

«آیهان کوسه» مدیر برنامه‌یزی بانک جهانی چشم‌انداز افزایش قیمت‌های مواد غذایی را کاملا به تصمیمات سیاسی وابسته می‌داند.

دخالت کشور‌ها در جهت افزایش نیافتن قیمت محصولات کشاورزی و سعی در کنترل قیمت و آسیب نرسیدن به اقشار جامعه ممکن است به طور کلی و با در نظر گرفتن این اقدام توسط تمامی کشورها نهایتا به ضرر مردم تمام شود.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.