زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

کاهش واردات دانه‌های روغنی به علت واردات بی‌رویه کنجاله

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی ایران از کاهش واردات دانه‌های روغنی در سالجاری خبر داد و گفت: واردات بی رویه کنجاله و عدم تخصیص به موقع ارز دلیل این امر است.

کبر سبقتی  از واردات حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن انواع دانه‌های روغنی در ۱۱ ماهه امسال خبر داد و گفت: این واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۵ درصد و از نظر ارزشی ۷ درصد کاهش داشته است.

وی توضیح داد: از این میزان واردات حدود ۲ میلیون و ۱۵۰ هزارتن دانه سویا بوده که از نظر وزنی ۵ درصد و از نظر ارزشی ۸ درصد کاهش داشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین حدود ۸۰ هزارتن دانه کلزا در این مدت وارد کشور شده که از نظر وزنی ۱۱۴ درصد و از نظر ارزشی ۱۱۵ درصد رشد داشته است.

وی میزان واردات دانه کنجد را نیز حدود ۵۵ تن اعلام کرد که از نظر وزنی ۵ درصد کاهش و از نظر ارزشی ۸ درصد افزایش داشته است.

سبقتی با اشاره به دلایل کاهش واردات دانه‌های روغنی در سالجاری گفت: عدم تخصیص به موقع ارز و همچنین واردات بی رویه کنجاله که محصول نهایی کارخانجات روغن کشی است، باعث این امر شده است.

وی با بیان اینکه میزان تولید دانه‌های روغنی در کشور حدود ۴۰۰ هزارتن است، افزود: باید از واردات بی رویه کنجاله که محصول نهایی است خودداری شود چرا که این کار به تولید داخل آسیب می‌زند.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.